fallback

Кенет Рогоф: Проповедниците на дълга грешат

Известният икономист от Харвард предупреждава за драматичните последици от глобалната дългова политика и вижда балони на финансовите пазари

08:29 | 11.01.21 г. 10
Автор - снимка
Създател

Бившият главен икономист на Международния валутен фонд (МВФ) Кенет Рогоф смята, че президентът на САЩ Доналд Тръмп е свалил маските си. След като негови поддръжници щурмуваха Капитолия във Вашингтон, вицепрезидентът на САЩ Майк Пенс трябва да отстрани Тръмп от длъжност, смята икономистът. „С това действие Тръмп показа на всички своите реални намерения. Поведението му има тоталитарни черти“, казва Рогоф в интервю за Handelsblatt.

Президентът очевидно е виновен, косвено и пряко, че е призовал своите радикализирани привърженици да щурмуват Конгреса. Никога досега Америка не е виждала нещо подобно, твърди специалистът.

На въпрос дали си струва да се инициира втори процес за импийчмънт, само десет дни преди края на редовния му мандат, Рогоф обясни, че става дума за принципи и ценности - и за доверие в демократичните институции и върховенството на закона. „Става въпрос за достойнството на демокрацията. Тръмп трябва да отговаря за това“.

Рогоф обаче все пак намира и добри думи за президента. „Както знаете, аз съм отявлен фен на Обама. Но особено в края на мандата си той прекали с регулациите - твърде много, твърде бързо и без достатъчно съобразяване с икономическите и политическите последици. Тръмп коригира този курс. Намаляването на корпоративния данък също беше подобрение. Трето, беше редно да преоценим отношенията си с Китай. Винаги разказвам вица: Никой не е достатъчно умен, за да направи абсолютно всичко погрешно. Това важи и за Тръмп“, пояснява икономистът. Рогоф, който е съавтор на книгата „This time is different“, в която изследва 800 години финансови кризи, е много скептичен по отношение на политическото и икономическото развитие след избухването на пандемията. „Всеки проповедник на дългове, който смята, че можем да продължим да управляваме тези огромни бюджетни дефицити без големи последствия, греши“, казва икономистът от Харвард.

„Кризата, която преживяваме сега, може да се сравни повече с война, а с не тази от времето на Голямата депресия. Изживяваме много дълбока и широка рецесия по целия свят. Без съмнение пандемията и нейните последици са най-голямата криза, която съм преживял в живота си, много по-лоша от финансовата криза от 2008 г.“, признава американецът.

Освен това Рогоф предупреждава и за балони на финансовите пазари. „Струва ми се, че пазарите оценяват свръхоптимистичен сценарий, който в никакъв случай не е най-вероятният“.

От друга страна, Рогоф е оптимист по отношение на световната търговия. „Смея да предскажа, че свободната търговия ще преживее прераждане. Времената на хиперглобализацията може да са отминали, но глобализацията продължава е жива“.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 16:03 | 12.09.22 г.
fallback